петак, 6. април 2012.

BEBINA " KAKA" - STOLICA

Prva stolica kod bebe se javlja na rodjenju ili neposredno posle rodjenja.Ona se naziva mekonija.Naredne stolice su ujednacene, tamno zelene boje,slicne su samlevenim zrnima maka.Boja stolice se brzo menja.Postaje maslinasto zelena,zuto zelena,a od 5-7 dana stolica postaje kasasta,zlatno zute boje i kiselkastog zadaha.Ovako izgleda stolica kod beba koje sisaju.Nekada stolica moze biti i zelena, a moze biti i grmuljicasta sa belicastim grmuljicama.I to je normalna stolica.Zato ne morate mnogo brinuti oko stolice kada beba sisa vec vise obratite paznju na njeno napredovanje i izgled.Ako beba ne napreduje i stolica ima sluzi ili je promenjen opsti izgled dolazi do stolica gladi.Tada se posavetujte sa pedijatrom.

Beba na prirodnoj ishrani ima 1-2 stolice dnevno,ali moze imati stolicu i jednom u 4 dana. I to je normalno.Zatvor se javlja tek kada odojce nema stolicu 5 dana.Ako je to povremeno ne predstavlja poremecaj,ali ako je to redovna pojava potrazite savet lekara.

Stolica kod beba na vestackoj ishrani-Kod beba na vestackoj ishrani stolice su sivozute voje,kasaste i zaudaraju,i obicno se javlja jedna stolica na dan,ali je normalno i do dve stolice.Vise od dve stolice ukazuju na neki poremecaj,a ukoliko izostane stolica dva dana ,to predstavlja zatvor.Zato je kod ovakvog nacina ishrane beba izuzetno vazno pratiti izgled i broj stolica jer su one pokazatelj stanja i rada organa za varenje.Ako je stolica obilna,cvrsta,sjajna i ne lepi se za pelenu,to je znak da je doslo do nekog poremecaja u organima za varenje,da beba ne moze da svari uzeto mleko ili je uzela vise. 

Stolica kod svakog podoja- Ima beba koje kod svakog obroka imaju stolicu a neke cak i u toku podoja.To je fizioloska pojava.stolica je uobicajenog izgleda,a beba normalno napreduje u tezini.Ovde je rec samo o cescem praznjenju creva a javlja se kao refleks kada mleko dospe u zeludac bebe,pa on izaziva praznjenje creva.Ovaj refleks se javlja samo u prvim mesecima zivota bebe a kasnije se gubi.

Na neka od pitanja koja se obicno javljaju u vezi bebine stolice dacu vam objasnjenja kako nebiste bili zabrinuti.

1. Ako beba sisa stolica mora uvek biti zlatno zuta?

Tacno je da bebe koje sisaju imaju zlatno zutu stolicu,ali to ne mora uvek da bude tako.Mogu imati i zelenkastu stolicu cak i sa malo sluzi.Sluz se javlja kada bebe imaju zapusen nosic sa dosta sekreta,pa one taj sekret izbacuju preko stolice.Ova promena ce nestati posle nekoliko stolica, pa nema razloga za brigu.

2. Stolica je zelena to znaci da je beba gladna?

Jedna ili dve zelene stolice ne znaci da je beba gladna.Bitno je pratiti ponasanje bebe.Ako je ona vesela,lepo jede i lepo napreduje netreba zuriti sa dohranom.Najbolji procenitelj je tezina bebe.ako beba ima normalan prirast u telesnoj masi to znaci da je mamino mleko dovoljno.
Zelena stolica narocito ako je tecnija moze biti znak prolazne i blage crevne infekcije,a koja se obicno javlja zimi.Ako se ova pojava cesto desava morate se posavetovati sa pedijatrom.
Stolice gladi pracene su uznemirenoscu bebe i njenim plakanjem i posle podoja.Ako se to desi posle svakog ili skoro svakog podoja probajte sledece.Napravite dve merice (60 ml) adaptiranog mleka i dajte bebi na kasicicu.Ako beba rado popije ovo mleko to stvarno znaci da joj je mamino mleko nedovoljno.Tada dopunite bebine obroke ali nikako ne prekidajte dojenje.Potrudite se da ocuvate ipojacate svoje mleko.To podrazumeva da unosite dosta tecnosti,da zdravo i redovno jedete,da se vise odmarate.

3.cim pocne dojenje beba treba da ima svakog dana stolicu?

To je zabluda ,jer beba kad pocne da sisa moze imati vise stolica na dan,ali i da nema stolicu nekoliko dana.:Pravilo sedmice" znaci da beba moze da ima sedam stolica dnevno,ali i da sedam dana nema ni jednu.Bebe kada malo porastu mogu i do 10 dana da nemaju stolicu.Ono sto je po meni normalno jesu 4 dana,a vec 5 dana treba se obratiti pedijatru.Ipak treba bebu razumeti i ne histerisati jer njena creva jos uvek nisu dovoljno formirana kao i zeludac, i kako je do skora jela preko pupcane vrpce normalno je da se njen organizam mora privici na spoljni svet i nov nacin hranjenja.

4.Da li posle 5 dana ukoliko nema stolice kod bebe, treba koristiti klizmu?

To nikako nemojte raditi sami niti bez saveta lekara,jer ako vestacki pocnete izvacivati bebinu stolicu mozete ostetiti analni otvor, a i organizam ce se navici na vestacko izbacivanje stolice.Naime,analni otvor je kruzni misic koji ima takozvane senzore i koji oseti kada se primakne bebina stolica,pa se tako i otvori i omoguci praznjenje creva. Ako pomocu klizme, cepica ili toplomera terate ovaj misic da se otvori,verovatno ce se navici na takav nacin praznjenja,te zato izbegavajte ove metode.

Ako je beba zdrava:lepo jede,spava,nema drugih smetnji,treba sacekati da sama kakiNema veze ako se ponekad muci da izbaci stolicu - to tako mora da bude.Mnoge bebe posle "faze grceva" imaju "fazu zadrzavanja stolice" i sve je to normalan proces sazrevanja bebinih creva, pa vam savetujem da izdrzite.

четвртак, 5. април 2012.

KAKO POSTUPATI AKO BEBA IMA POVISENU TEMPERATURU

Najcesci nacin merenja temperature kod bebe jeste stavljanjem toplomera ispod pazuha.Ako je temperatura veca od 37 rec je o povisenoj temperaturi.Ali opste je poznato da temperatura kod beba varira zavisno od doba dana i aktivnosti bebe, pa nekada vam se moze uciniti da je beba malo toplija a da u stvari nema mesta panici.Zato je izuzetno bitno da pored merenja temperature,pratite i opste stanje i ponasanje bebe.Povisena telesna temperatura jeste jedan od metoda koji organizam koristi da prevazidje infekcije
.
Ako je rec o nekoj bolesti ona se razlicito manifestuje kod dece.Najcesce je dete kenkavo,uznemireno,odbija hranu ili uzima manje kolicine hrane,stvara se utisak da bezrazlozno place,da je nezadovoljno.Kada primetite ove simptome obavezno izmerite temperaturu,jer povisena temperatura je siguran znak bolesti.

Kako su bebe zivahne, jako je tesko merenje temperature ispod pazuha, a narocito u situaciji kada su kenkave, pa mozete temperaturu meriti i u bebinom cmaru ali sa posebnim termometrom.Postoje i termometri "za na celo" ali oni ce uvek pokazati za koji stepen vecu temperaturu.Najbolje je u apoteci kupiti toplomer za bebe, jer oni imaju razne vrste koje ce vam olaksati merenje.

Ako se odlucite za merenje temperature  u cmar bebe,deo termometra u kome se nalazi ziva ,premazite bebi kremom, a bebu okrenite na ledja,nozice obuhvatite levom rukom i podignite tako da sa trupom cine prav ugao.Toplomer se zatim nezno stavi i drzi 2-3 minuta.Normalna temperatura je od 36,8 - 37,3 stepena.

Ukoliko je temperatura ispod 38,5 treba dozvoliti organizmu da se sam izbori sa njom ukljucujuci odbrambeni mehanizam.Tada dete treba raskomotiti,provetriti prostoriju gde se nalazi.Treba sto cesce davati tecnost,pa bebe cesce mogu sisati a one koje su na adaptiranom mleku cesce pojiti vodom.

Ako je temperatura iznad 38,5,dete najpre raskomotiti,ne sme se pretopljavati.Ako ste vec koristili lek za snizenje temperature mozete ga dati detetu,a  koji su na bazi paracetamola ili ibuprofen. Pedijatar ce vam prepisati neki od sirupa za snizenje temperature, pa njega mozete koristiti uvek kada do toga doje.Zabranjeno je dete polivati hladnom vodom i tako ga rashladjivati ili pak alkoholom.Ako je dete sa ovom temperaturom u uzrastu do 2 meseca treba ga odvesti lekaru.

Ukoliko je temperatura veca ili se penje, mozete dete raskomotiti i do vrata ga potopiti u mlaku vodu ili ga istusirati,dati sredstvo za snizenje temperature i davati sto vise tecnosti.morate pratiti stanje i ponasanje deteta ,jer ako neke od ovih metoda nisu ublazile temperaturu morate otici lekaru,ne smete cekati.

Neke od metoda koje su meni pomogle bilo je umotati bebu u toplo nakvasenu pelenu na par minuta i potom je lagano obuci.Mlakim mokrim oblogama brisite celo deteta,nikako ne kvasiti kosu i dugo drzati hladne obloge na celu.Takodje mozete skinuti bebu u pampers i benkicu i vi takodje se skinite u majcu i nesto krace, pa zajedno sa bebom lezite i priblizite je svom telu.Pokrijte se samo carsafom.Na ovaj nacin ce se temperature vasih tela izjednaciti, i bebi ce ubrzo spasti temperatura.Gledajte da sto vise svojim telom grlite bebu, nju ce to umiriti,mozda i zaspi i lakse ce spustiti temperaturu.

Sta mozete uraditi pre nego sto odete kod lekara?
  • odrzavajte sobnu temperaturu izmedju 20 i 21 stepen
  • provetravajte sobu
  • obezbedite mirnu okolinu za odmor
  • lagano oblacite dete
  • ako se javi drhtavica i groznica,pokrijte ga cebetom ili ga obucite u topliju odecu dok se ne smiri
  • dajte lek za snizenje temperature,ali zapamtite da on ne leci uzrok  temperature, pa treba otici lekaru ako detetu ne spadne temperatura drugog dana
  • lek davati po uputstvu lekara i u kolicini koju vam je on propisao,jedino ako temperatura ne pada mozete lek dati umesto na 6 sati na 4 sata
  • probajte gore navedene metode
Neke od zabluda koje su opasne u ovakvoj situaciji su sledece:
  1. Bebe bolje podnose temperaturu od starije dece
Ovo je veoma pogresno i opasno.Bebe daleko lakse dobijaju neverovatno visoke skokove visoke telesne temperature,a tada su veoma uznemirene,kenkave,placu,nece da jedu .Male bebe tada vrlo brzo gube vodu iz organizma pa se dehidracija desava mnogo pre nego kod starijih.
Pored toga, mozak beba je daleko osetljiviji na ove skokove temperature,pa se fras najcesce i javlja u uzrastu do cetvrte godine zivota.Zato nikako nemojte dopustiti da temperatura drma bebu,vec obarajte temperaturu cim predje 38 stepeni,i odite do lekara. 
2. Od jakog placa posle stavljanja cepica  bebi ce se povecati temperatura

Netacno je,jer cepici paracetamola su jedan od najefikasnijih nacina da se obori visoka temperatura kod dece.Ako dete povraca, ne treba davati sirupe za snizenje temperature jer oni ce jos vise nadraziti i ostetiti detetov stomacic,a i sigurno ce ga dete povratiti pa nema efekta od njihovog davanja.Zato su cepici jako efikasni jer vec za 15 minuta  nastupa njihovo dejstvo.
Kada bebe ili deca placu to dovodi donavale krvi u glavu i lice pa deca izgledaju zazarenije i toplije nego obicno pa moze stvoriti laznu sliku o povecanoj temperaturi.Najbolje je dete umiriti pa tek onda izmeriti temperaturu.

3.Temperatura je 39 - to je sigurno od zubica

I ovo je jedna od zabluda.Temperatura hoce malo da poraste kada rastu zubici,ali to je veoma blagi porast koji ne prelazi 38 stepeni.Zato je najbolje obratiti se pedijatru kako bi ustanovio uzrok povisene temperature.

среда, 4. април 2012.

PITANJA I ODGOVORI U VEZI DOJENJA

Vecina prvorotki dolazi u fazu kada je u panici ili strahu da nece nesto obaviti kako treba u vezi bebe, a narocito se plase da nemaju dovoljno mleka, ili da njihove dojke nisu dovoljno velike za dojenje,koliko cesto bebu dojiti i slicno.Pokusacu da vam odgovorim i pomognem da prevazidjete neke od zabluda.
  1. Teskoce majke na pocetku dojenja
Posle porodjaja majka ima malo mleka.Potrebno je da kod prvorotke prodje 3-5 dana,a kod viserotke 2-4 dana pre nego pocnu da se luce vece kolicine mleka.Nadolazak mleka prate izvesne tegobe kod majke jer dojke nabreknu i oseca se tistenje u njima. Otezano je izlucivanje mleka i ono se zadrzava pa se stvaraju grudvaste,grozdaste tvrdine koje su bolne.Moze doci do glavobolje i povecane temperature.Ove tegobe se mogu umanjiti podizanjem dojki,da bi krv bolje cirkulisala.Ukoliko dodje do grozdastih formacija one se mogu otkloniti blagom masazom dojki od baze prema dojci.Na ovaj nacin se potpomaze oticanje mleka i grozdaste formacije nestaju.Pogresno je da se ove grozdaste formacije trljaju kako bi se ove grudve razisle,jer se tako majci nanosi nepotreban bol a i povredjuje se dojka pa moze doci do njene upale.Teskce kod dojenja iazaivaju i uvucene, plosnate bradavice,bolne bradavice kao i tvrde dojke,jer kod ovakve vrste bradavica beba tesko obuhvata bradavicu i otezano je sisanje,dok tvrde bradavice i tvrde dojke zahtevaju veci napor bebe kod sisanja.Zato jepotrebno negovati dojke i bradavice jos u trudnoci,pred kraj trudnoce,pa ce se ove teskoce umanjiti, a cesto se i uklone.Ove teskoce se mogu otkloniti i kasnije uz pomoc lekara koji ce savetovati najpovoljniji nacin dojenja i time pomoci da se dojenje ocuva.Moj savet je da u toku trudnoce bradavice negujete uljanim ad kapima i pokusate da ih izvlacite lagano.Mozda to bude i malo bolno, ali je itekao dobro za vas i vasu bebu da unapred formirate i sacuvate bradavice za bebino dojenje.

2. Ragade ili naprsline na bradavicama

One su ozbiljna ali kratkotrajna teskoca kod dojenja.Javljaju se u prvim danima dojenja i prve dve nedelje.Uzrok je nedovoljna higijena dojki kao i losa tehnika dojenja.Obicno se javljaju kod majki koje bebi daju samo bradavicu prilikom dojenja a ne veci krug oko bradavice, cime beba svojim desnima vrsi veliki pritisak na samu bradavicu i stvaranjem vakuma jos vise je iritira.Ragade mogu biti kruzne ili uzduzne,plice ili dublje.Dojenje je jako mucno za majku,pa se nekada desi da dojka i prokrvari,ali nemojte se plasiti.Dobro je da nekoliko dana izbegnete dojenje i da se u tom periodu izmazate, a bebi svoje mleko koje cete najpre  prokuvati 2-3 minuta dati na kasicicu. Kada majcino mleko prokuvavate ono dobija karalemiziranu boju, braonkasto zuckastu, ali ne gubi nista u svom sastavu te ga slobodno dajte bebi.Izbegnite vestacko mleko i davanje na flasicu jer ce se beba vrlo lako i brzo navici na nju.To je zato sto bebi je mnogo lakse da izvlaci mleko iz flasice nego iz vase dojke.Probajte da sto pre uspostavite proces dojenja jer to itekako znaci i vama i vasoj bebi.Mleko je najbolje izmazati rucno jer se tako manje povredjuje bradavica koja je ionako ostecena nego da koristite pumpicu za izmazivanje.Proces je bolan ali morate biti uporni ukoliko zelite da sacuvate mleko, vase dojke i najbitnije da sacuvate prirodnu ishranu bebe.Lecenje ovih ragada traje 5-7 dana, zavisno od ostecenja,zato je najbolje da cim primetite bol prilikom dojenja pregledate bradavice i ukoliko ima nekih promena, prekinete dojenje na kratko, a vasoj bebi date izmuzeno mleko na kasicicu.Ovaj problem se najcesce javlja kod prvorotki zbog lose tehnike dojenja ili neblagovremene pripreme bradavica za dojenje.Takodje jedan od uzroka jeste i brz nadolazak mleka, pa ono vrsi pritisak na dojku i na bradavicu, kao i ne odrzavanje higijene dojke.Zato je obavezno da dojku a narocito bradavicu uvek operete toplom vodom pre i nakon dojenja, kako se nebi na dojci zadrzavalo mleko koje se brzo susi i stvara naprsline na bradavici a moze izazvati i infekciju dojke.

3. Zasto dolazi do zapaljenja dojki ili mastitisa?

Ovo zapaljenje dolazi najcesce kada se jave ragade na bradavici,jer tako ostecena bradavica omogucava infekciji lako prodiranje u dojku i time izaziva zapaljenje.Kod zapaljenja dojke javlja se otok i crvenilo na kozi koja je topla i bolna a i temperatura je povisena.Crvenilo ima oblik pramenova a zahvata vece ili manje povrsine dojke.Nekada se javlja i groznica.Ovim zapaljenjem je zahvacena obicno jedna a mogu i obe dojke.Ono se brzo siri i zato se treba obratiti lekaru cim se oseti bol i primeti crvenilo.Leci se uglavnom antibioticima.Ako se na vreme ne intervenise moze doci do ozbiljnih komplikacija.Kod pocetnog zapaljenja,ako nije zahvacen predeo oko bradavice, bebu mozete dojiti,dok kod jakog zapaljenja kada su zahvaceni dublji slojevi i kada ima gnoja u mleku dojenje je zabranjeno.I ovde je neophodno vrsiti izmazanje dojke sto cesce kako bi se izbacilo mleko koje u sebi sadrzi gnoj.

4. Da li se moze povecati mlecnost dojke?

Verovatno cete cuti od drugih majki, ili drugih zena da treba piti pivo, caj, mleko i slicno kako bi se sto vise stvorilo mleko u vasim dojkama.Tako sam i ja vodjena ovim savetima sa prvim detetom pila puno caja, poneku casu piva jela crni luk i slicno, ali sam kasnije shvatila da to bas i nema neke veze.Moje iskustvo u vezi mlecnosti dojki je razlicito.Kod prvog deteta mlecnost je bila veca, mleko je dosta nadolazilo pa sam morala po 2 puta da se izmazam kako se nebi stvorile grozdaste formacije.To je mozda i zato sto je beba lepo praznila dojke.Kod drugog deteta ova mlecnost nije bila tolika, pa me je cesto hvatala panika da nemam dovoljno mleka.Ni jednom se dojke nisu napunile toliko puno da bih ja morala da izmazam mleko.Gledajuci na to nisam sigurna sta je uzrok takvog odnosa, ali tehnika podoja sa drugim je vec bila poznata, tecnost sam unosila redovno a beba je sisala skoro isto kao i prvo dete.Koristila sa i caj hipo koji je namenjen majkama za povecanje mlecnosti ali nikakvog posebno efekta nije bilo.Jedno je sigurno,da biste povecali kolicinu mleka potrebno je da beba isprazni vase dojke, a ukoliko ona to ne ucini morate sami izmazati mleko,ili naredni podoj zapocinjati sa dojkom na kojoj je predhodni podoj zavrsen.Ovo je vazno jer na pocetku podoja beba halapljivo jede jer je gladna, bolje izvlaci mleko iz dojke pa je tako brzo isprazni,dok kasnije pri kraju podoja sisa sa manje zustrine,pa u ovoj dojci ostaje izvesna kolicina mleka posle podoja.Zato je neophodno da se obe dojke isprazne jer se time podstice lucenje mleka.Ono sto je sigurno jeste da mlecnost dojke zavisi od kolicine zlezdastog tkiva, a ne od velicine dojke ili neceg drugog.Ona moze da se utvrdi tako sto mlecne dojke imaju jace razvijene vene u kozi,temperatura dojke je za oko 0,5 stepeni veca od temperatire tela, dojka je teska a majka se obilno znoji.

5. Dojenje ugrozava estetski izgled dojke?

To nije tacno ,jedino se kod majke koja doji bradavica nesto uveca,pa nije opravdanje da ne dojite bebu koja ima visestruke koristi od dojenja.

6.Da li ishrana utice na mlecnost dojke?

Itekako utice, pa se zato cesto desava da majke posle porodjaja iako izgube na kilazi, nakon nekoliko meseci opet dobiju neki kilogram.Majka nikako nebi smela da se odrice hrane radi izgleda, jer smanjenjem hrane i hranljivih materija smanjuje se i kolicina mleka u dojci.Ishrana treba da je ista kao i u trudnoci,raznovrsna,da sadrzi meso,ribu,jaja, mleko,sir,povrce, voce, zitarice.Energetska vrednost hrane treba da je za 1/3 veca nego u trudnoci.Takodje i teski i naporni poslovi, umor, ne spavanje,stres,smanjuje lucenje mleka.Ako je majka jako uzbudjena, nervozna i pod stresom lucenje mleka ce biti ne samo manje vec ce ove simptome majka preneti i na bebu jer ona oseca kako majka reaguje i kako se i prema njemu odnosi.

7.Da li smeju da se koriste lekovi dok majka doji?

Poznato je da se mnogi lekovi izlucuju u majcino mleko,pa dojilja ne bi trebalo da ih uzima bez saveta lekara.Iako se kod nekih lekova mala kolicina izlucuje u mleko,kod drugih pak lekova ta kolicina je velika i stetna po bebu.Takodje se i nikotin izlucuje u mleko,pa bi bilo pozeljno da majka prestane da pusi ili bar smanji cigarete na 5 kom dnevno.

8. Da li bebi treba davati vodu?

Na ovo pitanje sam dala vec odgovor u nekom od predhodnih postova.Ono sto se sada uvodi kao novina jeste da bebe koje doje ne treba pojiti tj. ne treba davati vodu jer majcino mleko sadrzi u sebi sve sto je bebi neophodno.Tek od 6 meseca kada se uvodi druga hrana savetuju pedijatri moze se ponuditi voda.Kod beba koje se hrane adaptiranim mlekom potrebno je pojiti bebu.Ja sam po uputu patronazne sestre i  prvo i  drugo dete pojila vodom po nekoliko kasicica u toku dana,a narocito kada su velike temperature i kada se beba znoji. Moze se koristiti prokuvana voda ili flasirana negazirana voda.Narocito bebu treba ponuditi vodom kada ima povisenu temperaturu.

8. Zasto beba place?

Beba placem daje majci znak da je gladna,da joj treba majcina toplina i neznost. Plac je kasni znak gladi.Zato bebu u prvim danima treba cesce dojiti i hraniti je odmah cim se probudi,ustima trazi dojku micuci glavu levo ili desno i otvarajuci usta.Ukoliko je beba uznemirena nakon podoja, izbacivanja viska vazduha iz zeluca"podrigivanja", pomaze dodir "Koza na kozu" tj. stavljanje razgolicene bebe na majcin trbuh i grudi ili na grudi oca.Obavezno prekriti bebu toplim prekrivacem.Ukoliko beba i  nakon presvlacenja u suve pelene place, mozete probati da bebine bose nozice stavite na svoj stomak. Ako vasa toplina i neznost ne pomazu zagrejte pelenu toplom peglom i stavite na bebin stomacic, jer je verovatno muce grcevi.Ukoliko ne mozete da smirite bebu i njen plac nije uobicajen, a sve prethodne metode ste isprobali, pozeljno je da se obratite pedijatru.

9. Zasto mleko menja boju?

Nemojte se uplasiti ako vase mleko na pocetku podoja deluje providno,plavicaste boje i deluje slabo i tanko.Na pocetku podoja svako mleko je plavicasto i vodeno.Ovo mleko je bogato belancevinama,mlecnim secerom,vitaminima i mineralima i zove se plavo ili "[prednje"mleko.Pri zavrsetku podoja pojavljuje se masno mleko ili "zadnje" mleko,koje izgleda gusace i belje jer je bogatije mastima.Bebi je potrebno i jedno i drugo mleko pa zato treba zavrsiti prvo podoj na jednoj pa preci na drugu dojku.

10. Da li bebi ukinuti nocni podoj  u drugom mesecu?

Ovo je pogresno.Beba trazi da jede onda kada je gladna, i kako je jos mala ne mozete je tacno odrediti na koliko sati i koliko da jede.U prvim mesecima beba ne moze da posisa dovoljno mleka koliko joj treba zato cesce sisa, a to znaci i nocu.Ona ne zna da je noc za spavanje i da pre toga mora da se najede da vas nebi budila.Posto je  njihov stomacic jos mali i ne moze da se najede dovoljno pred spavanje, beba se budi, pa je normalno da joj date da sisa.Kasnije kada ojaca i bude vise sisala, sama ce izbaciti nocne podoje.

Ukoliko imate neko pitanje ili zelite da podelite vase iskustvo sa ostalima ostavite svoj komentar.